Garwolin, artyści i Styline – Mironowi na urodziny

Farby marki Styline posiadają wiele zalet. Nie dziwi zatem, ze stały się ulubionym tworzywem artystów specjalizujących się w malowaniu obrazów wielkoformatowych.

Kolejny mural stworzony rękoma pary Barbary i Grzegorza Mikulskich powstał, co oczywiste, przy użyciu sprawdzonych produktów.

Tym razem artyści wzięli się za wykonanie dzieła przedstawiającego polskiego poetę i dramatopisarza Mirona Białoszewskiego.

Pretekstem jest 100 – lecie urodzin artysty, który poprzez korzenie rodzinne posiada związki  z Garwolinem, poświęcając miastu cykl pt. „Garwolin i z powrotem” oraz fragmenty „Dziennika”.

Na ścianie budynku garwolińskiego Centrum Sportu i Kultury, przy wejściu do placówki powstał portret o rozmiarach 4 x 7m. Do jego wykonania Barbara i Grzegorz wykorzystali 7 kolorów z bogatej palety Styline.

„Będzie portret Mirona i oczywiście słynne kaczki garwolińskie z cytatem – Całe życie w Garwolinie? Dlaczego nie” – mówi prosto z rusztowania Grzegorz Mikulski.

Znany z oryginalnych form swoich dzieł poeta został przedstawiony w równie ciekawy sposób. Jego imię zostało rozbite na dwie osobne głoski „MIR – ON”, co w wolnej interpretacji można przetłumaczyć jako ”włącz – pokój”. Jest to czytelne odniesienie do sytuacji panującej obecnie za naszą wschodnią granicą.

„Miron lubił się bawić słowami, zabawiliśmy się jego imieniem” – wyjaśnia Grzegorz Mikulski.

Ciepła aura i wysokiej jakości farba sprzyjają szybkiemu postępowi prac. Artyści rozpoczynają malowanie już o 6 rano, a jedyne co może im stanąć na drodze to przechodzące przez Garwolin burze.

Mural powstaje w ramach wydarzenia zatytułowanego „Mironowi na urodziny”. Centrum Sportu i Kultury otrzymało na nie dotację z Instytutu Książki, z programu „Promocja czytelnictwa”.

Poza stworzeniem muralu w ramach urodzinowej akcji odbył się już konkurs recytatorki „Mironalia 2022”. W planach jest jeszcze projekcja filmu „Parę osób, mały czas”, którą organizatorzy kierują do uczniów szkół ponadpodstawowych. A także wykład profesora Jacka Kopcińskiego, koncert Sashy Strunin przedstawiający twórczość poety w jazzowych aranżacjach oraz konkurs na stworzenie szablonu kaczki i akcja outdoorowa #Garwolin?Dlaczego nie?