MURAL WANDY RUTKIEWICZ

Od ponad 20 lat patronem szkoły Podstawowej nr 300 w warszawskim Wilanowie jest słynna polska himalaistka – Wanda Rutkiewicz.

W piątek, 3 czerwca 2022 roku, podczas pikniku zorganizowanego przy szkole, odsłonięto mural poświęcony patronce placówki.

Obraz został wykonany na ścianie obok głównego wejścia do placówki. Oprócz wizerunku Wandy Rutkiewicz, dat jej narodzin i śmierci oraz znajdujących się za nią gór na muralu umieszczono również fragment znanego cytatu himalaistki: „Każdy ma do pokonania swój Everest”. Autorami pracy są Grzegorz Mikulski i Barbara Kupczyk – Mikulska.

Artyści skorzystali z farb Styline. Nie po raz pierwszy okazało się, że doskonale sprawdziły się one w kolejnym niełatwym przedsięwzięciu.

Grzegorz i Barbara są specjalistami od wysokoformatowych murali, przy ich tworzeniu od lat współpracują z Styline. Nic dziwnego – mistrzowskie wykonanie i doskonałe produkty – taka współpraca musi przynieść spektakularny efekt.

Mural robi wrażenie zarówno oglądany na żywo, jak i w sieci – gdzie informacja o jego powstaniu rozniosła się lotem błyskawicy.

Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych światowych himalaistek. W 1978 roku, jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie, zdobyła  najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest. Rutkiewicz była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na szczycie K2. Łącznie zdobyła osiem z czternastu najwyższych szczytów świata. W tym roku przypada 30 rocznica jej śmierci, która miała miejsce w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę.

Sławna himalaistka mieszkała w sąsiedztwie szkoły, gdzie powstał poświęcony jej mural.