Drewno to jeden z popularniejszych, naturalnych materiałów budowlanych, wykończeniowych, dekoracyjnych czy meblarskich. Jego szerokość zastosowania, stosunkowa łatwość obróbki, atrakcyjny wygląd sprawia, że wciąż jest przez nas lubiany i chętnie po niego sięgamy. Każdy gatunek drewna, każda deska czy okleina mają swój niepowtarzalny rysunek, barwę i strukturę. Możemy go jeszcze zabarwić, nadać pożądany wygląd powłoki i przede wszystkim zabezpieczyć by cieszył nas w długim okresie czasu.
Każdy gatunek drewna to poza wyglądem inne właściwości. Wykorzystujemy je dobierając odpowiednie drewno do konkretnego zastosowania. Twarde, ciężkie i stabilne gatunki są wykorzystywane na podłogi czy meble. Gatunki egzotyczne często służą nam na podłogach, meblach, meblach ogrodowych czy okładzinach fasadowych. Drewno iglaste wykorzystywane jest do konstrukcji budowlanych, płotów, boazerii, podbitek, desek podłogowych i tarasowych i wielu innych zastosowań w domu i jego otoczeniu. Jest ono również najbardziej popularne w naszym klimacie bowiem w Polsce mamy w naszych lasach prawie 70 % Sosen i Modrzewia.
Niezależnie od rodzaju drewno jest materiałem naturalnym, który jest podatny na działanie wielu czynników szkodliwych, które mogą prowadzić do jego rozkładu i niszczenia. Impregnacja pomaga chronić drewno przed tymi czynnikami, wydłużając jego trwałość i żywotność.
WILGOĆ
Pod wpływem dużej wilgoci drewno pęcznieje, a po wyschnięciu zaczyna się kurczyć. Zmiany zawartości wody w drewnie w konsekwencji prowadzą do pęknięć oraz osłabienia struktury drewna.
WAHANIA TEMPERATURY
Zmiany temperatury wpływają na wilgotność drewna. W konsekwencji może dojść do pękania i kurczenia się.
GRZYBY I GLONY
Powodują rozkład drewna i przyczyniają się do jego całkowitego zniszczenia. Zarówno grzyby jak i glony
rozwijają się w środowisku o dużej wilgotności.
PROMIENIOWANIE UV
Promienie UV uszkadzają zewnętrzną warstwę drewna, co ma wpływ na zmianę jego koloru, sprawiają, ze drewno staje się słabe i kruche. Ponadto drewno staje się wtedy bardziej narażone na szkodliwe działanie wody.
WAHANIA TEMPERATURY
Zmiany temperatury wpływają na wilgotność drewna. W konsekwencji może dojść do pękania i kurczenia się.
GRZYBY I GLONY
Powodują rozkład drewna i przyczyniają się do jego całkowitego zniszczenia. Zarówno grzyby jak i glony rozwijają się w środowisku o dużej wilgotności.
NOŚNIK ( WODA LUB ROZPUSZCZALNIK )
Transportuje substancje wypełniające produkt.
SPOIWO ( ŻYWICE, OLEJE )
Tworzy trwałą i i elastyczną powłokę i wiąże składniki produktu z podłożem.
SUBSTANCJE WYPEŁNIAJĄCE
UV ABSORBERY
Blokują szkodliwe działanie promieniowania UV co wydłuża trwałość kolorów.
MODYFIKATORY
Poprawiają właściwości robocze oraz wygląd i odporność powłoki farb.
PIGMENTY
Pozwalają uzyskać pożądany kolor,
!
CO WAŻNE – BEZ WZGLĘDU NA RODZAJ ŚRODKA DO KONSERWACJI DREWNA,
JEGO WŁAŚCIWOŚCI OCHRONNE POZOSTAJĄ NIEZMIENNE!
Odkryj zalety wodorozcieńczalnych środków do ochrony drewna!
Ten sam doskonały efekt, a przy tym troska o środowisko. Produkty wodorozcieńczalne to kolejny krok w ewolucji produktów do drewna.
Aplikacja produktów wodorozcieńczalnych do drewna przebiega tak samo prosto, jak w przypadku tradycyjnych farb rozpuszczalnikowych. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje drewniane meble, elewacje i inne elementy konstrukcyjne bez uszczerbku dla zdrowia i środowiska.
Produkty wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe do drewna różnią się przede wszystkim nośnikiem użytym do rozprowadzenia pigmentów i żywic. W produktach wodorozcieńczalnych stosuje się wodę, która po nałożeniu farby odparowuje, pozostawiając trwałą powłokę. Z kolei farby rozpuszczalnikowe wykorzystują lotne związki organiczne (LZO), które podczas schnięcia uwalniają się do atmosfery.
Oprócz różnicy w nośniku, produkty te mogą mieć również inne właściwości:
- Czas schnięcia: Farby wodorozcieńczalne schną szybciej niż farby rozpuszczalnikowe.
- Trwałość: Zarówno farby wodorozcieńczalne, jak i rozpuszczalnikowe mogą być bardzo trwałe, o ile
są odpowiednio stosowane. - Przyczepność: Obie farby dobrze przylegają do drewna, jednak farby rozpuszczalnikowe mogą
mieć nieco lepszą przyczepność do niektórych powierzchni. - Zakres zastosowań: Farby wodorozcieńczalne nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz
pomieszczeń, podczas gdy farby rozpuszczalnikowe są często przeznaczone tylko do zastosowań
zewnętrznych.
!
CO WAŻNE – NOŚNIK NIE REAGUJE Z DREWNEM, A JEDYNIE
ODPAROWUJE. W PRZYPADKU PRODUKTÓW WODOROZCIEŃCZALNYCH DO ATMOSFERY PRZEDOSTAJE SIĘ WYŁĄCZNIE WODA!
Wodorozcieńczalne środki do konserwacji drewna
BEZPIECZNE DLA ŚRODOWISKA
Produkty wodorozcieńczalne WoodStyle Classic oraz WoodStyle 3w1 Finishnie nie uwalniają szkodliwych Lotnych Związków Organicznych (LZO), są bezpieczne dla zdrowia i środowiska, nie posiadają przykrego, ostrego zapachu.
TRWAŁE PIĘKNO NA LATA
Unikalna receptura i dobór odpowiednich składników farb do drewna Styline gwarantuje odpowiednią penetrację drewna, zabezpieczając je na wiele lat, gwarantując trwałe kolory. Rozwiązanie AquaStop zapewnia powłoce barierę hydrofobową, którachroni przed wnikaniem wody wgłąb materiału.
BEZPIECZNE DLA ZDROWIA
Podczas ich stosowania odparowuje jedynie woda, co oznacza, że toksyczne substancje nie są wdychane do organizmu ani w trakcie, ani po malowaniu.
OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I PIENIĘDZY
Produkty wodorozcieńczalne błyskawicznie schną, oszczędzając Twój czas i wysiłek podczas malowania.
Dzięki zastosowaniu specjalnej szybkoschnącej formuły farby są odporne na działanie deszczu już po 1 godzinie od malowania.
KOMFOTROWE WARUNKI PRACY
Farby wodorozcieńczalne nie wydzielają intensywnych zapachów, które często stanowią uciążliwą przeszkodę podczas malowania i mogą powodować bóle głowy. Narzędzia użyte do malowania produktami wodorozcieńczalnymi można z łatwością wyczyścić przy użyciu zwykłej wody.
Impregnat? Lakierobejca? Olej?
Impregnat to produkt, który ma przede wszystkim działać od wewnątrz, tzn. wnikać głęboko w strukturę drewna i wzmacniać ją. Dzięki temu drewniane elementy są
wytrzymalsze. Preparat zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna, zabezpieczając je przed grzybami pleśniowymi, sinizną czy nawet owadami, które działa-
ją na nie równie destrukcyjnie, co pozostałe czynniki. Poza tym zastosowanie impregnatu pozwala na zredukowanie chłonności drewna. Po impregnat sięgamy
przede wszystkim podczas malowania surowego drewna (nowego lub poddanego dokładnemu oczyszczeniu). Nakładamy go wedle zaleceń producenta.
Lakierobejca to produkt, który łączy w sobie właściwości bejcy i lakieru. Oznacza to, że nie tylko nadaje drewnu kolor, ale również je chroni. Lakierobejca zabezpiecza przed działaniem warunków atmosferycznych i barwi drewno tworząc na nim widoczną powłokę. Powłoka jest satynowa i bardziej odporna mechanicznie niż impregnowana powierzchnia. Lakierobejce dostępne są w szerokiej gamie kolorów, co pozwala na dopasowanie wyglądu drewna do indywidualnych preferencji.
Olej impregnacyjny zabezpiecza i barwi drewno. Wnika w głąb drewna nie tworząc powłoki. Daje najbardziej naturalne wygląd impregnowanej powierzchni. Jest bardzo szybki i prosty w aplikacji. Prawidłowo zaimpregnowaną powłokę otrzymamy w ciągu jednego dnia, nie czekając aż nakładane przez nas warstwy będą schły kilka godzin. Okres żywotności jest bardzo długi ale powierzchnia wymaga okresowej pielęgnacji.
WYBIERZ IDEALNY PRODUKT DLA SIEBIE!
1. Kolor: Zacznij od wybrania koloru, który najlepiej pasuje do Twojego stylu i wnętrza. Oferujemy szeroką gamę barw, od klasycznych po nowoczesne, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
2. Wykończenie: Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać. Preferujesz widoczną powłokę dla podkreślenia charakteru drewna, czy bardziej naturalny wygląd, który wydobyje jego piękno?
3. Zastosowanie: Sprawdź, czy wybrany produkt nadaje się do Twoich potrzeb. Nasze produkty są uniwersalne i mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.
Jak przygotować drewno do malowania?
PODSTAWOWĄ ZASADĄ JEST ABY DREWNO BYŁO SUCHE I CZYSTE.
Pod pojęciem suche mamy na myśli nie tylko suchość powierzchniowa ale również małą wilgotność w całym przekroju malowanego elementu. Przyjmuje się, że drewno w zastosowaniach zewnętrznych powinno mieć wilgotność nie większą niż 18%, a drewno we wnętrzach pomieszczeń poniżej 10%. Taki poziom wilgotności daje pewność, że nasze drewno nie będzie się kurczyć i skręcać. Pod pojęciem czyste rozumiemy to by powierzchnia surowego drewna lub wcześniej pomalowanego i przeznaczonego do renowacji była pozbawiona jakiegokolwiek brudu, tłustych plam, śladów grzybów, pleśni, zielonych porostów i dobrze odpylona. Malowanie źle przygotowanych powierzchni będzie zawsze miało wady.
Pamiętaj by cała powierzchnia była wykończona w jednolity sposób. Jeśli używasz papieru ściernego o określonej gramaturze to na całej powierzchni elementów które będą malowane. Jeśli w drewnie są ubytki to zaszpachluj je w kolorze drewna. Jeśli widzisz rysy to po malowaniu będą jeszcze bardziej widoczne. Jeśli w drewnie są wgłębienia to lakierobejca czy impregnat ich nie wypełnią. Dlatego im staranniejsze przygotowanie do malowania tym większy efekt końcowy.
PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI POD MALOWANIE RENOWACYJNE.
Przed malowaniem drewna wcześniej impregnowanego musimy je wyczyścić i sprawdzić na ile kolorystycznie jest jednolita powierzchnia. Jeśli powierzchnia nie ma przebarwień możemy ją delikatnie zmatowić bardzo drobnym papierem ściernym (150-180), odpylić i przystąpić do aplikacji. Jeśli mamy ślady przetarć to należy ocenić czy dla osiągnięcia przez nas zakładanego efektu nie powinniśmy dokonać gruntownego szlifowania drewna. Do renowacji powierzchni impregnowanych używamy impregnatu lub lakierobejcy.
Przed malowaniem renowacyjnym powierzchni lakierowanej musimy wyczyścić powierzchnię i dokonać jej przeglądu. Jeśli powierzchnia jest bez śladów ubytków – nie ma przetarć do „gołego” drewna to możemy ją delikatnie zmatowić bardzo drobnym papierem ściernym (150-180), odpylić i przystąpić do aplikacji. Jeśli mamy ślady przetarć to należy ocenić czy dla osiągnięcia przez nas zakładanego efektu nie powinniśmy dokonać gruntownego szlifowania drewna. Do renowacji powierzchni lakierowanych używamy lakierobejcy.
Przed malowaniem renowacyjnym powierzchni olejowanych musimy ją wyczyścić i nałożyć odpowiednią ilość oleju. Należy pamiętać, że powierzchnie olejowane wymagają regularnej pielęgnacji. Pielęgnacja polega na wtarciu kolejnej porcji oleju. Na elementach które podlegają regularnemu wycieraniu (np. deski tarasowe) lub są wystawione na trudne warunki atmosferyczne (np. płoty i parkany) powinniśmy dokonywać konserwacji minimum dwa razy w roku.
Elementy mniej narażone nie muszą podlegać tak częstej konserwacji. Do renowacja powierzchni olejowanych używamy tylko olejów.
Zalety środków do konserwacji drewna od Styline
Farby Styline nadają się do malowania wszelkich powierzchni drewnianych zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Stworzone z dbałością o zdrowie i środowisko naturalne.
BEZPIECZNE
WoodStyle Classic oraz WoodStyle 3w1 Finish to produkty, które nie emitują szkodliwych związków lotnych, są bezpieczne dla zdrowiai środowiska, nie posiadają przykrego, ostrego zapachu.
ODPORNE NA PROMIENIOWANIE UV
Dzięki absorberom UV powłoka jest bardziej odporna na działanie promieni słonecznych.
HYDROFOBOWE
Rozwiązanie AquaStop zapewnia powłoce barierę hydrofobową, która chroni przed wnikaniem wody wgłąb materiału.
ODPORNE NA SKAŻENIE MIKROBIOLOGICZNE
Odpowiedni dobór składników w rozwiązaniu BIO Stop skutecznie zabezpiecza drewno przed rozwojem skażenia mikrobiologicznego tj.: algi, grzyby i owady.
SZYBKOSCHNĄCE
Dzięki zastosowaniu specjalnej szybkoschnącej formuły farby są odporne na działanie deszczu już po 1 godzinie od malowania.
TRWAŁE
Unikalna receptura i dobór odpowiednich składników farb do drewna Styline gwarantuje odpowiednią penetrację drewna, zabezpieczając je na wiele lat, gwarantując trwałe kolory.