Jak zestawiać kolory?

Łączenie kolorów farb na ścianach wydaje się łatwe, ale czy takie jest w rzeczywistości? Jeśli chcemy, aby wyglądało to dobrze i spójnie, nie możemy połączyć ze sobą po prostu ulubionych kolorów  . Kolory ścian są bardzo istotne w aranżacji wnętrza.  Powinny współgrać z podłogą i meblami oraz dawać odpowiedni klimat, jedne barwy nas uspokoją a inne pobudzą.

Wybierając kolor najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na to jaki efekt chcemy uzyskać. Pomieszczenie jest za małe, bądź za duże i zbyt puste, chcemy dodać pokojowi dynamiki czy spokoju. Przed rozpoczęciem   malowania ścian możemy poszukać  inspiracji w  Internecie, lub skorzystać ze   wzorników kolorów oferowanych przez firmę. Przed pomalowaniem ścian może przydać się tester farby. Czasami odcienie różnią się nieco od tych w próbniku kolorów, inaczej wyglądają w świetle naturalnym a inaczej w sztucznym.

Intensywne barwy farb trudniej połączyć ze sobą.   Czysta śnieżnobiała farba do ścian dobrze wygląda tylko w zestawieniu z jaskrawymi kolorami, w połączeniu z jasnymi stłumionymi barwami powinniśmy użyć bieli z lekką domieszką koloru szarego, błękitu, zieleni lub beżu.

Wyróżnia się kilka typów palet barw. Pierwszy,   monochromatyczny,  wykorzystuje  różne  odcienie jednego koloru. Drugi analogiczny , w którym  wybieramy kolory znajdujące się obok siebie w kole barw,  na przykład kolor niebieski i zielony. Paleta komplementarna – to kolory znajdujące się naprzeciwko siebie w kole kolorów, na przykład czerwony i zielony lub fioletowy i żółty.  W palecie, na zasadzie triady, wybieramy trzy kolory znajdujące się od siebie w równych odstępach, na przykład czerwony, niebieski i żółty.

Kontrastowe kolory idealnie nadadzą się do nowoczesnych wnętrz.  Zestawienie podstawowych kolorów czyli bieli i czerni możemy uzupełnić na przykład żółtym – doda to pokojowi życia. W małych pokojach warto użyć zimnych kolorów, które zwiększą optycznie   przestrzeń .

Przy użyciu komplementarnej palety barw użyj jednego koloru jako głównego, a drugiego jako dopełniającego, na przykład kolor kobaltowy na ścianach a pomarańczowy przy dodatkach i meblach.  Z pozoru nie pasujące do siebie kolory pozwolą stworzyć oryginalne pomieszczenie. Jeśli chcesz użyć czerwieni wybierz ją na kolor główny i dodaj na przykład czarne dodatki. Takie zestawienia idealnie będą pasować   do pomieszczeń, które mają nas pobudzać, na przykład w kuchniach lub biurach. Jeśli wolisz bardziej stonowane kolory, użyj różnych odcieni beżu. Na przykład kolor kremowy i kawy z mlekiem oraz złamaną biel. Takie połączenie uspokaja, więc idealnie nada się na przykład do sypialni. Przy palecie monochromatycznej możesz też użyć jednego odcienia zieleni jako głównego i dopełnić go dodatkami w innych odcieniach tego koloru.

Nie możemy zapomnieć o suficie, który zazwyczaj jest  biały.   Jeśli pomieszczenie jest za wysokie pomaluj sufit na przykład na ciemny brąz a ściany na biało. Musimy też uwzględnić planowaną aranżację, na przykład do brązowych mebli będą pasować beżowe ściany, a do białych nowoczesnych szaf ściany w odcieniach szarości.