Trendy kolorystyczno – wnętrzarskie wyznaczają wzorce modnych mieszkań, które przypominają ideały z katalogów. Niestety nie wszystkie pomieszczenia są naszym ideałem i często odbiegają od proponowanych wzorców. Mieszkania w kamienicy charakteryzują się wysoko położonym sufitem natomiast pokoje w bloku często są wąskie i długie.

Wnętrza w ostatnich latach stają się coraz piękniejsze oraz kreatywne. Ludzie próbują eksperymentować, zmieniając swoje pomieszczenie w oazę spokoju. Szybka i niedroga metamorfoza pokoju, czyli jak można ją osiągnąć wyłącznie przy zmianie koloru ściany w pokoju? Pamiętaj, że każdy pokój można zamienić w krainę komfortu, która będzie sprzyjać relaksowi i budować klimat intymności. Poniżej przedstawiamy kilka trików optycznych, które pomogą Ci osiągnąć zamierzony efekt.

Ściany w pasy

Pewnie nie raz słyszeliście o tym, że pionowe pasy wyszczuplają, podobnie jest z pasami na ścianach. Dekoracja zyskuje na popularności nie tylko przez swój ozdobny charakter, ale również przez możliwość zmiany proporcji wnętrza. Należy jednak pamiętać, że efekt ten najlepiej sprawdzi się na jednej ścianie, nada jej lekkości oraz optycznie ją podkreśli.

Pasy najczęściej tworzą ozdobne tło do centralnego mebla w salonie, łóżka w sypialni czy stołu z krzesłami w jadalni. Ważne jest, aby pasy na ścianie były odpowiedniej szerokości. Drobne linie zalecane są do pomieszczeń o małej powierzchni natomiast analogicznie w myśl tej zasady szersze prążki do większych ścian.

Podkreślenie jednego elementu

Podkreślenie jednego elementu w pomieszczeniu nada centralnego punktu, który będzie skupiał wzrok domowników. Wyróżniony element świetnie sprawdzi się na wystającej powierzchni np. ściana kominkowa. Ściana ta posłuży jako element dekoracyjny wnętrza, który stanie się jego ozdobą.

Niski sufit

Wysokie pomieszczenia wyglądają na przestronne, minimalistyczne i eleganckie natomiast jeśli Twój pokój jest jego przeciwieństwem, nie martw się! Mamy kilka porad, dzięki którym Twój pokój zyska kilka dodatkowych centymetrów.

Najważniejsze jest, aby sufit pomalować na odcień, który jest jaśniejszy niż ściany. Uzyskamy przez to oddzielenie powierzchni pomiędzy sufitem, a ścianą. Pamiętaj, że kolory delikatne, pastelowe, jasne powiększają optycznie pomieszczenie, dlatego sufit najlepiej pomalować białym odcieniem.

Wysoki sufit

Wysoki sufit dla jednych jest atrakcyjny i nowoczesny, a dla innych jest utrapieniem ze względu na zaburzone proporcje pomieszczenia, które często przypomina studnie. Co zrobić, aby uzyskać efekt obniżenia stropu?
W celu uzyskania przytulnego pomieszczenia pamiętaj, aby zastosować maksymalne odcięcie kolorystyczne.

Co to oznacza? Odcinanie kolorów najczęściej występuje przy łączeniu ściany z sufitem. Ze względu na walory estetyczne odcięcie wykonuje się na ok dwucentymetrowym obniżeniu farby sufitu na ścianę. Do wykonania odcięcia potrzebna będzie taśma malarska, która pozwoli nam na wyznaczenie krawędzi. W celu otrzymania precyzyjnego odcięcia należy pamiętać, że ściana nie może posiadać nierówności, ponieważ taśma malarska nie przyklei się do zagłębień w strukturze powierzchni.

Dodatkowo powierzchnia, na której zostanie naklejona taśma musi być dobrze związana z podłożem. W innym wypadku dojdzie do odklejenia istniejącej farby wraz z taśmą malarską. Przed naklejeniem taśmy należy upewnić się, że powierzchnia jest sucha. W celu uzyskania perfekcyjnej linii odcięcia zalecamy oderwanie taśmy zanim nałożona farba na taśmę całkowicie wyschnie, dodatkowo należy ją odrywać powoli pod kątem 180 stopni.

Kolejnym optycznym trikiem jest pomalowanie sufitu ciemnym odcieniem farby. Coraz bardziej popularne stają się sufity we wzory. Należy jednak pamiętać, że pomalowanie sufitu na czarny odcień zrobi przeciwne wrażenie do zamierzonego – uzyskamy efekt głębokiej otchłani.

Wąskie pomieszczenie

Długi i wąski pokój to skomplikowana przestrzeń do aranżacji wnętrz. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie dodatki oraz kolor ścian by uzyskać zamierzony efekt czyli optyczne powiększenie pokoju. Stosując się do poniższej rady unikniesz wrażenia ciasnego, przytłaczającego wnętrza. Jasne kolory powiększają natomiast ciemne kolory pomniejszają. Ta regUła sprawdzi się do każdego rodzaju pomieszczeń, ale należy ją traktować rozważnie.

Problem wąskiego pomieszczenia rozwiążemy stosując jasny kolor na ściany najbardziej oddalone od siebie (in. Ściany dłuższe) natomiast ciemniejszy odcień, zastosuj na ściany wąskie. Pokój wyda się proporcjonalnie dłuższy przez optyczne zbliżenie ich do siebie. Wnętrze będzie wyglądało przestronnie.