FAQ - Najczęściej zadawane pytania przez malarzy

Bardzo często zdarza się, że nie zużyjemy całej farby i w pojemniku zostanie jej większa lub mniejsza ilość.

Jeśli został jej sporo najlepiej pozostawić ją w oryginalnym, szczelnym opakowaniu.

Gdy wiesz, że przechowywanie farb potrwa dłużej, umieść pod deklem puszki kawałek folii. Dzięki temu lepiej uszczelnisz opakowanie i dodatkowo zabezpieczysz farbę przed zaschniętymi resztkami z wieczka i brzegów.  Dobrym pomysłem jest również oklejenie krawędzi opakowania taśmą malarską i opisanie jego zawartości (kolor, co było tą farbą malowane, data użycia).

Jeśli natomiast po malowaniu pozostała niewielka ilość farby, należy przelać ją do słoika ze szczelną zakrętką i opisać analogicznie jak puszkę. Zadbaj, aby słoik pozostawał w zacienionym miejscu. Nie stawiaj słoika z farbą dnem do góry.

Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, lecz powyżej 0°C.

Malowanie powinno odbywać się z góry na dół. Popularną metodą jest także wykonywanie ruchów w kształcie litery V. Wykonywane ruchy powinny być długie i płynne.

Przerwę robimy dopiero wtedy, gdy ściana będzie w całości pokryta farbą.

Popularne błędy przy malowaniu to stosowanie farby na mokrą powierzchnię. Jeśli więc ściana wcześniej była myta, należy poczekać, aż wyschnie, ponieważ aplikacja farby na wilgotną powierzchnię wpływa negatywnie na przyczepność farby i sprzyja tworzeniu się pęcherzy. Generalnie nakładanie drugiej warstwy należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy pierwsza warstwa wyschnie tj. jest sucha w dotyku. Orientacyjny czas schnięcia jest podany na opakowaniu.

Wałek poliamidowy Styline jest produktem idealnie dopasowanym do najwyższej jakości farb Styline, do ich konsystencji.

Szczególnie polecany do gęstych farb wewnętrznych, charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wydajnością. 12- milimetrowa wysokość runa zapewnia idealną aplikację, jest trwały, nie sypie się, idealnie rozprowadza farbę. Wałek wykonany jest z bardzo dobrej jakości poszycia dzięki czemu nie jest jednorazowy. Należy jednak pamiętać o jego dokładnym umyciu po pracy. Niezawodny i łatwy w czyszczeniu.

Orientacyjne zużycie produktu zamieszczone jest na opakowaniu. Jeżeli jednak farby zabraknie trzeba ja dokupić. W przypadku produktów Styline należy na stronie www. Styline.eu w zakładce „Znajdź sklep” wpisać nawę województwa, miejscowości i wybrać sklep nam najbliższy.

Najlepiej zadzwonić i podać informacje z opakowania jakiej farby potrzebujemy lub pokazać w sklepie etykietę z opakowania, w szczególności należy zwrócić uwagę aby nr partii farby był taki sam. Sprzedawca poinformuje nas o jej dostępności, ewentualnie skieruje w inne miejsce.

Powierzchnie ściany należy delikatnie zmatowić tak, aby poprawić przyczepność nowych powłok. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni ściany farbą gruntującą Latex Style Primer, a następnie pomalowanie jej farbą dekoracyjną.

  • Pierwszym krokiem jest zabezpieczenie miejsc w których występują spękania. W jaki sposób to zrobić? Najlepszym sposobem jest zastosowanie siatki bądź specjalnej taśmy antyrysowej,
  • Następnie należy powierzchnię zagipsować,
  • W celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni należy ją przeszlifować,
  • Kolejny krok to zagruntowanie oraz pomalowanie powierzchni ściany.

Takie zastosowanie jest możliwe, ale nie polecamy takiego rozwiązania. Producent nie bierze odpowiedzialności za ewentualne negatywne skutki, takie jak: nierównomierne rozłożenie farby, wystąpienie przebarwień lub łuszczenie się farby po wyschnięciu.

Farby akrylowe i emulsyjne można rozcieńczać wodą, ponieważ to właśnie ona dominuje w ich składzie i dlatego produkty te są stosunkowo proste do usunięcia z wałka. Do tego celu potrzebujemy po prostu ciepłej wody z mydłem, która powinna poradzić sobie z nawet intensywnymi zabrudzeniami.

W przypadku większych zabrudzeń przed myciem należy umieścić wałek malarski w wodzie na co najmniej kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Jeśli czyścisz wałek, pamiętaj, by go rozkręcić i usunąć farbę z trudno dostępnych miejsc i rękojeści. Po wyjęciu farba powinna schodzić bez trudu.

Wałki mogą być zabrudzone pyłem lub luźnymi włóknami, dlatego przed rozpoczęciem malowania warto je przepłukać i wysuszyć.

*wałek, który został wykorzystany do malowania ścian farbą kolorową nie nadaje się do malowania kolejnej powierzchni białej.

Po wykonaniu szlifowania a przed aplikacją farby ścianę należy przeczyścić.

Najpierw za pomocą odkurzacza a następnie zagruntować gruntem penetrującym.

W razie potrzeby rozcieńczyć czystą wodą (przy pierwszym malowaniu max. 10% objętości, przy drugim max. 5%). Ilość wody zależna od zastosowania oraz użytego narzędzia. Do każdego z produktów wykonana jest Karta Techniczna, która informuje o przygotowaniu wyrobu.

Co jeśli dodana zostanie zbyt duża ilość wody? Zmniejszymy siłę krycia produktu.

Jeżeli korzystamy ze standardowej taśmy papierowej, to trzeba odkleić ją na mokro, kiedy farba nie zdążyła jeszcze dobrze wyschnąć. Należy zrobić to płynnym ruchem – nie szarpać taśmy (może się przerwać), bo kropelki farby mogą zabrudzić chroniony element.

– Za cienka warstwa farby

Jednokrotne pomalowanie zazwyczaj nie wystarcza, aby dokładnie i równo pokryć całą powierzchnię. Informacji na temat rekomendowanej ilości warstw należy szukać na opakowaniu farby.

– Zbyt niska lub wysoka temperatura aplikacji

– Narzędzia lub farba złej jakości

Za smugi mogą być odpowiedzialne również słabej jakości pędzle lub wałki do malowania oraz źle kryjąca farba nieprzystosowana do danej powierzchni.

– Niewymieszana farba

Zanim zaczniemy nakładać farbę, powinniśmy ją dokładnie wymieszać. Chodzi o to, aby uzyskać jednolitą konsystencję bez grudek. Możemy w tym celu użyć dłuższej listewki lub mieszadła elektrycznego.

– Niezagruntowana ściana

Grunt położony przed malowaniem nie tylko nadaje powierzchni jednolitą strukturę, ale sprawia też, że ściana chłonie farbę równomiernie.   Gruntowanie jest niezbędnym krokiem, przygotowującym powierzchnię do malowania.

– Niedokładnie oczyszczona ściana

Najlepiej nie tylko ją odkurzyć, ale też przemyć odtłuszczającym mydłem malarskim lub wodą z detergentem.

– Malowanie po mokrej ścianie

Po umyciu ściany należy poczekać do jej pełnego wyschnięcia. Nie należy też nakładać kolejnej warstwy farby, kiedy poprzednia jest jeszcze mokra, straci ona przyczepność w wilgotnych miejscach i utworzy plamy lub smugi.

– Nieprawidłowa technika nanoszenia farby

Częstym powodem nierównomiernego rozkładania się farby na ścianie jest sposób malowania. Najlepiej robić to zgodnie z zasadą mokrego brzegu, czyli przejeżdżać wałkiem, nachodząc na jeszcze wciąż mokrą granicę poprzedniego pociągnięcia. Powinniśmy też wykonywać ruchy pionowe w jedną stronę lub w kształcie litery V.

– Za mocne przyciskanie wałka do ścian

Smugi mogą pojawić się również wtedy, kiedy zbyt mocno będziemy dociskać wałek z farbą do ściany. Przy gęstym produkcie pozostawimy plamy. Rzadki będzie się rozpryskiwał i spływał, robiąc zacieki.

– Suchy wałek

Problemem może być również zbyt suchy wałek, czyli niedostateczne nasączenie go farbą. Wałek warto namoczyć w wodzie i dokładnie odsączyć. Wilgotny lepiej przyjmie gęste farby.

– Za gęsta lub zbyt rozcieńczona farba

Zbyt gęsta konsystencja farby może pozostawiać plamy, a mocno rozcieńczona spływać z malowanej powierzchni. Należy również sprawdzać w informacjach na opakowaniu, czy dany producent zaleca jego rozcienczenie

Najodpowiedniejsza temperatura pomieszczenia to od 18 do 23ºC. Również temperatura ścian nie powinna być istotnie niższa. Dzięki temu farba będzie wysychała w odpowiednim tempie i równomiernie.

Aby uniknąć powstawania widocznych styków należy malować w jednym ciągu technologicznym (metodą „mokre na mokre”) przy stabilnych warunkach cieplno-wilgotnościowych.

Do malowania sufitu polecamy farbę Styline PREMIUM TITANIUM MATT – ANTIREFLECTIVE – najwyższej jakości dekoracyjną farbę lateksową, głęboko matową. Unikniemy efektu błyszczenia sufitu a uzyskamy bardzo dekoracyjną powłokę. Farba idealnie rozprowadza się po powierzchni i optymalnie wysycha.

Mycie ściany przed malowaniem wpłynie na bezpośrednie nakładanie na nią farby, zwiększy parametry krycia farby i ograniczy chłonność podłoża. Mycie jest wskazane gdy w pomieszczeniu, często przebywały osoby palące. Tytoniowe plamy znajdujące się na ścianach mogą źle wpłynąć na sam proces prac związanych z malowaniem. Pozbyć się trzeba również sadzy oraz tłustych plam. Trzeba na nie zwrócić uwagę szczególnie w kuchni, gdzie tłuszcz regularnie osadza się na płytkach oraz ścianach.

Do umycia ściany przed malowaniem wystarczy sama letnia woda, najczęściej jednak niezbędne będzie mydło malarskie. Ma ono w swym składzie dwa rodzaje mydeł: sodowe i potasowe. Takie mydło po rozcieńczeniu w wodzie zmyje nie tylko kurz, ale też inne, wspomniane wyżej, zabrudzenia.

Farbę nakłada się na ścianę nachodzącymi na siebie pasami łącząc kolejne fragmenty powłoki. Najlepiej zastosować technikę malowania w literę „V”, tzn. najpierw nałożyć dwa pasy farby w kształt „V”, a następnie wypełnić powierzchnię pomiędzy nimi. Zapewnia to równomierne rozprowadzenie farby po ścianie.

Gruntowanie pozwala wzmocnić i przygotować powierzchnię do dalszych prac malarskich. Preparatu gruntujące: wyrównują i ograniczają chłonność podłoża, zmniejszają stopień jego porowatości, eliminują pylistość. Gruntowanie ścian ułatwia równomierne rozprowadzanie farb, zapewnia ich dobrą przyczepność oraz zwiększa wydajność.

 

Do gruntowania wewnętrznego polecamy produkty Styline:

ACRYLEX – PRIMER – przeznaczony na podłoża mało zwięzłe i pylące, chłonne gdzie mamy problem z przyczepnością

LATEX STYLE PRIMER – UNDERCOAT – szczególnie zalecany pod farby o intensywnych kolorach oraz na podłoża mało chłonne gdzie mamy problem z kryciem. Zwiększa przyczepność do gładkich niechłonnych  podłoży

Przyczyn może być kilka:

– zbyt wysokiej wilgotności otoczenia

– wilgoci w ścianie

– zbyt niskiej temperatury podczas aplikacji

– zbyt grubo nałożonej warstwy

– niezachowania odstępów czasowych między kolejnymi warstwami farby

 

Co zrobić:

Sprawdzić czy temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednio wysoka – optymalna temperatura to +10°C do + 25°C a wilgotność względna powietrza powinna się wahać w przedziale 50%-65 %.

Trzeba pamiętać, aby przed każdym malowaniem sprawdzić w karcie technicznej, czy warunki w jakich jest nakładana farba i sposób jej nakładania są zgodne z zaleceniami Styline.